Anatomia upadku (2023)


Uwaga: Część filmów posiada kilka wersji językowych. Jeśli chcesz zmienić język, kliknij w ikonę zębatki w prawym dolnym rogu odtwarzacza a później słuchawek.

"Anatomia upadku" (ang. "Anatomy of a Fall") to francuski dramat kryminalny z 2023 roku w reżyserii Justine Triet. Film zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes 2023. Główne role grają Sandra Hüller i Swann Arlaud.

 

Fabuła "Anatomii upadku" skupia się na Sandrze, niemieckiej pisarce mieszkającej we francuskich Alpach, która zostaje oskarżona o zabójstwo swojego męża. Gdy jej mąż, Samuel, ginie w tajemniczych okolicznościach, śledztwo prowadzi do oskarżenia Sandry o zabójstwo. Film podąża za jej walką o udowodnienie swojej niewinności, jednocześnie eksplorując skomplikowaną dynamikę rodziną i małżeńską, oraz kwestie związane z prawdą i sprawiedliwością.

Łączy w sobie elementy dramatu sądowego i psychologicznego thrillera. Film analizuje złożoność relacji międzyludzkich, moralność i subiektywność prawdy. Reżyserka Justine Triet stawia pytania o to, jak nasze decyzje i działania są interpretowane przez innych oraz jak subiektywne mogą być nasze postrzegania i wspomnienia.

 

"Anatomia upadku" to nie tylko wciągający dramat kryminalny, ale także głęboka analiza ludzkiej psychiki i relacji. Film zachęca widzów do refleksji nad naturą prawdy i sprawiedliwości oraz nad tym, jak nasze osobiste przeżycia mogą kształtować nasze postrzeganie rzeczywistości.

Film ten zdobył uznanie zarówno na festiwalach filmowych, jak i wśród widzów, co czyni go jednym z najważniejszych francuskich filmów 2023 roku.

 

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków za swoją głębię psychologiczną, skomplikowaną narrację oraz mocne występy aktorskie, szczególnie Sandry Hüller. Otrzymał wiele pozytywnych recenzji za sposób, w jaki przedstawia skomplikowane emocje i moralne dylematy swoich bohaterów.