Napoleon (2023)


Uwaga: Część filmów posiada kilka wersji językowych. Jeśli chcesz zmienić język, kliknij w ikonę zębatki w prawym dolnym rogu odtwarzacza a później słuchawek.

"Napoleon" (2023) to epicki dramat historyczny wyreżyserowany przez Ridleya Scotta, z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowego bohatera, Napoleona Bonaparte. Film skupia się na dynamicznym życiu i karierze jednego z najbardziej znanych i kontrowersyjnych dowódców wojskowych w historii, podkreślając jego spektakularne zwycięstwa i dramatyczne porażki, zarówno na polu bitwy, jak i w życiu osobistym.

 

Film przedstawia wznoszenie się Napoleona z niewielkiego korsykańskiego oficera do cesarza Francuzów, jego strategiczne geniusze w licznych kampaniach wojennych oraz relacje z najważniejszymi osobami w jego życiu, zwłaszcza z jego pierwszą żoną, Józefiną de Beauharnais, graną przez Vanessę Kirby. Opowieść koncentruje się również na kluczowych momentach jego panowania, takich jak koronacja, kampania w Egipcie, bitwy pod Austerlitz i Waterloo, oraz jego ostateczny upadek i wygnanie na wyspę św. Heleny.

 

  • Joaquin Phoenix jako Napoleon Bonaparte
  • Vanessa Kirby jako Józefina de Beauharnais
  • Tahar Rahim jako Paul Barras
  • Youssef Kerkour jako marat

 

Film charakteryzuje się bogatą scenografią i kostiumami, wiernie oddającymi epokę napoleońską, a także spektakularnymi scenami bitewnymi, które są znakiem rozpoznawczym stylu Ridleya Scotta. Produkcja ta jest efektem współpracy z Apple Studios, co oznacza, że film jest dostępny na platformie Apple TV+, oprócz tradycyjnej dystrybucji kinowej.

 

"Napoleon" został dobrze przyjęty przez krytyków, którzy chwalili przede wszystkim wyjątkową kreację Joaquína Phoenixa, który włożył wiele pracy, aby oddać złożoność i wieloaspektowość postaci Napoleona. Krytycy docenili również imponującą oprawę wizualną i reżyserię Ridleya Scotta, która w umiejętny sposób łączy widowiskowość z dogłębną analizą psychologiczną bohaterów.

 

"Napoleon" (2023) to film, który nie tylko dostarcza widowiskowych wrażeń, ale także skłania do refleksji nad naturą władzy, ambicji i ludzkich słabości. Jest to obraz obowiązkowy dla miłośników historii i kina epickiego, który oferuje zarówno dramatyczne sceny bitewne, jak i intymne portrety postaci, pozostawiając widza z głębszym zrozumieniem jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii.