Czarnobyl (2019) - S01E03: Szeroko Otwarta Ziemia


Uwaga: Część filmów posiada kilka wersji językowych. Jeśli chcesz zmienić język, kliknij w ikonę słuchawek w prawym dolnym rogu odtwarzacza.

Ludmiła Ignatenko (Jessie Buckley) z Prypeci ignoruje słowa lekarzy, którzy ostrzegają ją, że jej mąż (Adam Nagaitis) został napromieniowany podczas akcji ratowniczej. Walery Legasow (Jared Harris) opracowuje plan likwidacji skutków awarii, który zakłada ofiary w ludziach.

 

Profesor Valery Legasov zdaje sobie sprawę, że sytuacja nie jest pod kontrolą, jak wydaje się zakładać nomenklatura i wojsko. Na częściowym szczycie dostaje zielone światło od Gorbaczowa, aby zrobić wszystko, co konieczne, rekwirując wszystkie wymagane środki, aby powstrzymać otwarty reaktor przed skażeniem nie tylko otaczającego obszaru (nadal odmawia się szerokiej ewakuacji), ale także wody pitnej w rozległym dorzeczu Dnjepr z 50 milionami mieszkańców. Zachęca białoruskiego naukowca do dalszego zadawania pytań ocalałym z katastrofy, dopóki mogą rozmawiać, aby zrekonstruować, w jaki sposób doszło do katastrofy. Kiedy zostaje aresztowana przez KGB, Legasov wypuszcza ją na własną odpowiedzialność. W międzyczasie górnicy węgla zostają przydzieleni do kopania tunelu prosto pod reaktorem, ręcznie pomimo palącego upału, więc idą nago "po przodkach", zakładając, że sprzęt ochronny tak naprawdę nie zapewni im przetrwania.