Monkey Man (2024)


Uwaga: Część filmów posiada kilka wersji językowych. Jeśli chcesz zmienić język, kliknij w ikonę zębatki w prawym dolnym rogu odtwarzacza a później słuchawek.

"Monkey Man" (2024) to debiutancki film Dev Patela jako reżysera, który również wciela się w główną rolę. Film opowiada historię mężczyzny znanego jako Kid, który po wyjściu z więzienia stara się odnaleźć sens swojego życia w świecie pełnym korupcji i nierówności społecznych.

 

Fabuła koncentruje się na motywach zemsty i odkupienia. Kid, którego gra Dev Patel, poszukuje zemsty za krzywdy wyrządzone jego rodzinie w dzieciństwie. Jego przeciwnikami są wysoko postawione osoby, w tym szef policji Rana Singh (Sikandar Kher) oraz wpływowy polityk. Patel, inspirując się hinduską mitologią i postacią boga Hanumana, stara się dodać głębi swojemu bohaterowi, łącząc elementy mistyczne z brutalnym realizmem.

 

Film jest mieszanką intensywnych scen akcji i emocjonalnych momentów. Recenzje podkreślają, że "Monkey Man" wyróżnia się nie tylko dynamicznymi sekwencjami walk, ale także starannie wykreowaną fabułą i postaciami. Patel zadbał o to, by każdy cios i każda scena walki miały znaczenie emocjonalne, co dodaje głębi filmowi​.

Film zadebiutował na festiwalu SXSW w marcu 2024 roku i zyskał uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. Początkowo miał być dystrybuowany przez Netflix, jednak ostatecznie prawa do dystrybucji przejęło Universal Pictures dzięki wsparciu Jordana Peele'a​).

 

"Monkey Man" to nie tylko typowy film akcji, ale także głęboka analiza społecznych problemów Indii, takich jak korupcja, dyskryminacja, system kastowy i bieda, co czyni go wyjątkowym dziełem w swojej kategorii.